Proizvodnja in promet z obrambnimi proizvodi
Republika Slovenija si prizadeva za uresničevanje in krepitev mednarodnih omejitev pri prometu z orožjem in z blagom z dvojno rabo, kot je Pogodba o trgovini z orožjem (v angleščini), da bi tako prispevali k mednarodnemu miru, varnosti in spoštovanju človekovih pravic. Slovenija dejavno sodeluje tudi v mednarodnih izvoznih režimih, med katerimi je najbolj viden Wassenaarski aranžma (v angleščini), ki si prizadeva za spodbujanje preglednosti in odgovornosti pri prometu z orožjem in blagom z dvojno rabo.
Pravne podlage
- Zakon o obrambi (ZObr)
- Uredba o soglasjih za proizvodnjo in dovoljenjih za promet z vojaškim orožjem in opremo ter predhodnih dovoljenjih za uvoz, izvoz, tranzit in prenos obrambnih proizvodov
- Direktiva 2009/43/ES o poenostavitvi pogojev za prenose obrambnih proizvodov znotraj Skupnosti
Povezave:
- Splošno dovoljenje za prenos obrambnih proizvodov (pdf)
- Seznam obrambnih proizvodov
- Obvestila, vprašanja in odgovori, predlogi, pobude (docx)
- Poročila za javnost o uvozu in izvozu vojaškega orožja in opreme
- Zakon o zagotavljanju sredstev za investicije v Slovenski vojski v letih 2021 do 2026 (ZZSISV26)
- Resolucija o splošnem dolgoročnem programu razvoja in opremljanja slovenske vojske do leta 2035 (ReDPROSV35)
- Resolucija o strategiji nacionalne varnosti Republike Slovenije (ReSNV-2)
Soglasje za proizvodnjo vojaškega orožja in opreme obsega pravico proizvajati vojaško orožje in opremo ter bistvene sestavne dele, sklope in podsklope vojaškega orožja in opreme, glede na vrsto ter obseg soglasja, ki se ga lahko pridobi na podlagi vloge.
Dovoljenje za promet obsega pravico prodajati, posredovati pri prodaji, izvažati in uvažati vojaško orožje in opremo glede na vrsto ter obseg dovoljenja in se ga lahko pridobi na podlagi vloge.
Dovoljenje za posamezen posel v prometu z obrambnimi proizvodi omogoča izvoz,uvoz, tranzit, začasni izvoz, začasni uvoz ali posredništvo v prometu z obrambnimi proizvodi z državami, ki niso članice EU.
Obvestilo o najavi prenosa obrambnih proizvodov prek mejnega prehoda: Pravna ali fizična oseba, ki je pridobila dovoljenje za posamezen posel, mora najmanj tri dni pred prihodom blaga na mejni prehod o tem z vlogo obvestiti Ministrstvo za obrambo.
Splošno dovoljenje za prenos obrambnih proizvodov: Dovoljenje za prenos je posebna oblika dovoljenja za promet oziroma posamezni posel, ki omogoča prenos obrambnih proizvodov med državami članicami EU.
Globalno dovoljenje za prenos obrambnih proizvodov pravna ali fizična oseba pridobi na podlagi vloge za izdajo globalnega dovoljenja za prenos obrambnih proizvodov.
Posamezno dovoljenje za prenos obrambnih proizvodov pravna ali fizična oseba pridobi na podlagi vloge za izdajo posameznega dovoljenja.
Certifikat za prejemanje obrambnih proizvodov potrjuje zanesljivost prejemnika obrambnih proizvodov v Republiki Sloveniji, predvsem njegovo sposobnost, da upošteva izvozne omejitve obrambnih proizvodov, prejetih na podlagi dovoljenja za prenos iz druge države članice EU. Pridobitev certifikata je možna na podlagi vloge.
Poročanje o opravljenem poslu oziroma prejemu obrambnih proizvodov: Pravna ali fizična oseba, ki je pridobila dovoljenje za posamezen posel, globalno ali posamezno dovoljenje za prenos, izkoristila splošno dovoljenje za prenos oziroma dobavila obrambne proizvode državam članicam brez dovoljenja za prenos, oziroma je prejela obrambne proizvode iz drugih držav članic, mora v roku 15 dni od realizacije posla Ministrstvu za obrambo poslati poročilo o opravljenem poslu oziroma prejemu obrambnih proizvodov. Poročilo o opravljenem poslu oziroma poročilo o prejemu obrambnih proizvodov se odda na podlagi obrazca Poročilo o opravljenem poslu ter Poročilo o prejemu obrambnih proizvodov.
Mednarodno uvozno potrdilo (IIC) je dokument, ki ga lahko, pred izvozom vojaškega orožja in opreme v Republiko Slovenijo, od uvoznika v Republiko Slovenijo zahteva izvoznik iz države izvoznice in se pridobi na podlagi vloge.
Potrdilo o dostavi blaga (Delivery Certificate – DVC) je dokument, ki ga po opravljenem uvozu vojaškega orožja in opreme v Republiko Slovenijo od uvoznika blaga lahko zahteva izvoznik iz države izvoznice in se ga lahko pridobi na podlagi vloge.